•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت دو شهروند ساکن اشنویه و کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی

0
124

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در کرمانشاه و پیرانشهر، دو تن از شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، سید عرفان حیدری، ساکن استان کرمانشاه و میلاد الهی، شهروند ۱۸ ساله ساکن پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، بازداشت میلاد الهی در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری و اتهامات این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده