•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت دو شهروند ساکن جوانرود توسط نیروهای امنیتی

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۷مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان جوانرود عزیز ساسلی و مولود ساسلی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، عزیز ساسلی و برادر وی مولود ساسلی، شهروندان ساکن جوانرود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

براساس این گزارش؛ عزیز ساسلی، فرهنگی و در حال حاضر مدیر یکی از دبیرستانهای شهرستان جوانرود است‌‌.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

عزیز ساسلی

                              عزیز ساسلی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.