•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۶ تَن از شهروندان در زنجان به اتهام شعارنویسی

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان زنجان چند تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر، شش تن از فعالان مدنی، ساکن استان زنجان، توسط ماموران اطلاعات سپاه در این استان به اتهام (شعارنویسی) بازداشت شدند.

براساس اطلاعیه صادره توسط روابط عمومی اطلاعات سپاه استان زنجان:”در همین راستا ۶ نفر از افرادی که اقدام به شعارنویسی در سطح شهر زنجان می‌کردند شناسایی و دستگیر شدند.”

در این گزارش به مصادیق حقوقی اتهامات و جنسیت بازداشت شدگان اشاره ای نشده است.‌

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.