•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

اقدام‌ به بازداشت فرزین رضایی روشن برای تحمل حبس

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی به یورش به منزل فرزین رضایی روشن اقدام به بازداشت وی کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی با یورش خشونت آمیز به منزل فرزین رضایی روشن، فعال مدنی و زندانی سیاسی که در مرخصی درمانی بسر می برد در صدد بازداشت خودسرانه وی برای ادامه تحمل حبس بودند. این زندانی سیاسی از شهریور ماه ۱۴۰۰ با توجه به وخامت حال و توقف ادامه حبس با تودیع وثیفه تحت درمان بیماری پانیک اعصاب است.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”ساعت ۱۱شب شنبه ۱۶ مهر ماه بیش از ۱۰ تن از ماموران امنیتی بدون ارائه هیچگونه حکم قضایی می خواستند فرزین رضایی روشن، زندانی سیاسی که از بیماری پانیک عصبی در رنج است که از شهریور ماه ۱۴۰۰ با تایید پزشکی قانونی پس از توقف ادامه حبس به مرخصی درمانی اعزام شده و همچنان در حال سپری کردن دوران درمان خود است را بازداشت کنند که در پی این اقدام ماموران و شدت گرفتن بیماری فرزین رضایی، وی رگ های دست خود را در همان لحظه با کارد زد و پس از وخامت حال به بیمارستان اعزام و ماموران وی را بازداشت نکردند.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”اقدام به بازداشت این فعال مدنی که از بیماری پانیک عصبی در رنج است و مراحل درمانی وی بنا به تاییدیه پزشکی قانونی و دکتر متخصص وی تکمیل نشده مصداق بارز شکنجه است.”

لازم به ذکر است، فرزین رضایی در شهریور ماه ۱۴۰۰، از زندان رجایی شهر کرج به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد و با توجه به وخامت حال ناشی از بیماری پانیک عصبی و با نظر کمیسیون پزشک قانونی با توقف حکم و تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تحت درمان خارج از زندان قرار گرفته و هر ۶ ماه ۱ بار برای بررسی وضعیت و معاینه به کمیسیون پزشکی قانونی مراجعه می کند.

این فعال مدنی، در سال ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده محاکمه و به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های سلطنت طلب) به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و پرونده فرزین رضایی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارجاع شد و در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس بازداشت و ابتدا به زندان اوین و چندی بعد به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

فرزین رضایی روشن، در خردادماه ۱۳۹۶، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف این ارگان امنیتی در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در شعبه ۲ دادسرای زندان اوین، پس از ۸ روز با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.