•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت آصف گرگیج در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، آصف گرگیج را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز دوشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، آصف گرگیج، اهل منطقه شیرآباد از توابع زاهدان مرکز استان و سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت آصف گرگیج در پی زخمی شدن وی در جریان اعتراضات و انتقال به بیمارستان تامین اجتماعی زاهدان صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری آصف گرگیج اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.