•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت لطف الله احمدی توسط نیروهای امنیتی

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان، لطف الله احمدی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی یکشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، لطف الله احمدی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، لطف الله احمدی از فعالان مدنی و اعضای گروه کوهنوردی چمچله، در استان کردستان است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات لطف الله احمدی، اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، لطف الله احمدی، در آذر ماه ۱۳۹۶، به همراه ۳ تن دیگر از فعالان کارگری شهر سنندج به اداره اطلاعات این شهر احضار شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی و قضائی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.