•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

تداوم بلاتکلیفی ۳ شهروند بهایی همزمان با آزادی بصیر صمیمی با تودیع وثیقه

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، نگار دارابی، سامیه قلی نژاد و بیتا حقیقی، سه شهروند بهایی بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. همچنین، بصیر صمیمی، شهروند بهایی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، بصیر صمیمی، شهروند بهایی، اهل شهر ساری، پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌ نگار دارابی، سامیه قلی نژاد و بیتا حقیقی، سه شهروند بهایی بازداشت شده با بصیر صمیمی در پی ممانعت بازپرس شعبه ۴ دادسرای قائمشهر از تودیع وثیقه بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند.‌ این شهروندان بهایی از تاریخ ۹ شهریور ماه توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”آزادی بصیر صمیمی، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صورت گرفته اما در خصوص نگار دارابی، سامیه قلی نژاد و بیتا حقیقی که وضعیت جسمانی مناسبی ندارند بنا بر اعلام بازپرس شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قائمشهر تا اتمام بازجوئی ها در بازداشت خواهند ماند و این در حالی است که بازپرس شعبه مذکور برای سفر زیارتی به کربلا رفته و تهدید کرده که این ۳ نفر را از حق تماس و ملاقات محروم خواهد کرد.”

لازم به ذکر است، بصیر صمیمی، در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، به همراه بیتا حقیقی، انیس سنایی، گلبن فلاح، هنگامه علیپور، افسانه نعمتیان، مجیر صمیمی، مانی قلی نژاد، نازنین گلی، سام صمیمی، ساناز حکمت شعار، مهسا فتحی، سامیه قلی نژاد و نگار دارابی، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرهای قائمشهر، بابلسر و ساری بازداشت شدند اما پس از ساعتی ۲ تن از آنها آزاد و ۱۲ تن دیگر جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری مرکز استان مازندران منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجویی زنان به زندان شهرستان قائمشهر و مردان در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شده بودند. 

همچنین، در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، گلبن فلاح، انیس ثنایی، مهسا فتحی، مجیر صمیمی، مانی قلی نژاد و افنانه نعمتیان، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده