•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۳ وکیل دادگستری در جریان برگزاری تجمع اعتراضی

0
130

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه، ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱، سه تن از وکلای دادگستری، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه، ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱، محمدرضا فقیهی، سعید شیخ به همراه ۱ نفر دیگر، در مجموع ۳ تن از وکلای دادگستری در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که از سوی جمعی از وکلا در مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز، واقع در میدان آرژانتین تهران برگزار شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی در جریان این تجمع اعتراضی با شلیک گاز اشک آور به سمت شهروندان درصدد متفرق کردن آنها بودند که در پی شدت گرفتن این اعتراض ۳ تم از وکلای معترض بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

گفتنی است که این تجمع، پس از فراخوانی برگزار شد که در اعتراض به «نقض حقوق معترضان و اصل ۲۷ قانون اساسی» در گروه‌های تخصصی مربوط به وکلا منتشر شده بود.

چنانکه گزارش شده است، فضای اطراف ساختمان کانون وکلا در میدان آرژانتین به شدت امنیتی است.

سرکوب فعالان رسانه ای و خبرنگاران و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.