•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

آزادی سمیرا محمدعلی نژاد با تودیع وثیقه

0
139

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۰مهر ماه ۱۴۰۱، سمیرا محمدعلی نژاد، خبرنگار و فعال رسانه ای پس از اتمام مراحل بازجویی آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان ایران، امروز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، سمیرا محمدعلی نژاد، خبرنگار پیشین روزنامه شرق، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌ این خبرنگار در جریان برگزاری اعتراضات سراسری جاری در شهرستان سیرجان پس از توقیف گوشی تلفن همراه و احضار به پلیس امنیت بازداشت شده بود.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات این خبرنگار و فعال رسانه ای اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، سمیرا محمدعلی نژاد، مدیر مسئول سایت سیرجان راوی است که در خصوص اخبار مرتبط با حقوق زنان فعالیت می کند.‌

این‌روزنامه نگار و فعال رسانه ای در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از توقیف گوشی تلفن‌ همراه در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مرتبط با جان باختن مهسا امینی در شهرستان سیرجان گوشی تلفن همراه وی توقیف شد و پس از احضار به پلیس امنیت سیرجان بازداشت شده بود.

سرکوب فعالان رسانه ای و خبرنگاران و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی و قضایی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.