•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ایرج توبه ایها، فعال صنفی فرهنگیان در اصفهان

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در نجف آباد اصفهان، ایرج توبه ایها، فعال صنفی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، ایرج تویه ایها، ساکن شهرستان نجف آباد از توابع استان اصفهان و فعال صنفی فرهنگیان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، از علت بازداشت و مکان نگهداری ایرج توبه ایها، تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، این فرهنگیان بازنشسته توسط اطلاعات سپاه استان اصفهان بازداشت شده است.‌

ایرج توبه ایها، از اعضای کانون صنفی فرهنگیان شهرستان نجف آباد است.‌

وی پیشتر هم‌ به سبب فعالیتهای صنفی و مدنی خود پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و آزادی موقت با پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی استان اصفهان به تحمل حبس محکوم شده بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.