•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت ۴ دانشجو و ۱ دانش آموز توسط نیروهای امنیتی

0
146

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، بابل، یاسوج و رشت، دستکم ۴ دانشجو و ۱ دانش آموز را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر،‌ رضا رشیدی، محمدابراهیم کریم بخش، فرزانه میرفردی، احمد اسمی، ایلیا آتشکار، در استان‌های تهران، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد و استان گیلان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

براساس اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران؛ “روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، ایلیا آتشکار، ساکن شهر رشت مرکز استان گیلان، دانش آموز کلاس سوم دبیرستان در دبیرستان احسان بخش، با همراهی مدیر و معاون مدرسه، توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این دانش آموز ۱۷ ساله در حالی صورت گرفت که وی در کلاس در مشغول تحصیل بوده است. تا لحظه تنظیم این گزارش از مکان نگهداری و وضعیت این دانش آموز اطلاعی در دست نیست.‌”

همچنین، شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، احمد اسمی، دانشجوی سال دوم رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران، هنگام خروج از دانشگاه در خیابان ۱۶ آذر در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. تا این لحظه از وضعیت احمد اسمی اطلاعی در دسترس نیست.‌

در ادامه نیز، روز سه شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱، فرزانه میرفردی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی در دانشگاه یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌ تا لحظه تنظیم این گزارش، از وضعیت فرزانه میرفردی اطلاعی در دست نیست.‌

از سوی دیگر، روز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، محمدابراهیم کریم بخش، دانشجوی رشته میکروب شناسی در دانشگاه بوعلی سینا همدان، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان بابل از توابع استان مازندران، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه بازداشتهای گسترده، روز دوشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، رضا رشیدی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته نقشه برداری دانشگاه تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در استان اصفهان جهت طی مراحل قضایی به زندان دستگرد این‌ استان منتقل شده است.

از مصادیق حقوقی اتهامات و ارگان بازداشت کننده رضا رشیدی اطلاعی در دست نیست.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافراخوان تجمع اعتراضیفرزانه میرفردیفعال دانشجوییفعالان صنفی دانشجویان ایرانمیدان هفت تیر شهرستان یاسوجمحمدابراهیم کریم بخشمدرسهیاسوجکنفدراسیون دانشجویان ایرانیکهگیلویه و بویر احمدگیلانایلیا آتشکارایلیاآتشکاراحمد اسمیاحمداسمیاحضار و بازداشت دانشجویاناستان تهران،اعتراضاتاعتراضات دانش آموزانبابلبازپرسیبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت دانش آموزبازداشت دانش آموزانبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان دانشگاه خوارزمیبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان تظاهراتتفهیم اتهامتهرانتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتظاهراتتظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱جامعه دانشجویان ایرانخبرگزاری دانشجویان ایراندانش آموزان ایراندانش جودانشجودانشجویان ایراندانشجویان ایران،دادگاهدادسرادبیرستانرشترضا رشیدیرضارشیدیسرکوب دانشجویان ایرانشهر بابلشهربابلشهرستان بابل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.