•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت پنج تن از شهروندان در آذربایجان غربی و کردستان

0
56

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در سنندج و مریوان از توابع استان کردستان و اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، پنج تن از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، ریبوار کامرانی و امجد ساعدی، شهروندان ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان و گشین محمدیان – متولد: ۱۳۷۱ به همراه فرهاد سنندجی – متولد: ۱۳۶۷، دو شهروند ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌ همچنین در همان تاریخ، ابوبکر ایراندوست، اهل شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی پس از بازداشت این شهروندان آنها را به بازداشتگاههای تحت نظر ارگانهای امنیتی در شهرهای ارومیه و سنندج منتقل کردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.