•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

مهناز محمدی، نویسنده و کارگردان در تهران بازداشت شد

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، مهناز محمدی، نویسنده و کارگردان را درجریان اعتراضات به جان‌ باختن مهسا امینی، بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، مهناز محمدی، نویسنده و کارگردان، ساکن تهران، در جریان برگزاری مجموعه اعتراضات به جان‌ باختن مهسا(ژینا)امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت مهناز محمدی، در جریان برگزاری اعتراضات به جان‌ باختن مهسا(ژینا) امینی به همراه چند تن دیگر از فعالان حقوق زنان در تهران صورت گرفته است.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات مهناز محمدی اطلاعی در دسترس نیست.‌

مهناز محمدی، پیشتر هم به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت توسط نیروهای امنیتی را دارد.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.