•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

اعتصاب غذای واران محمدنژاد و محرومیت امین سالاری سلاجقه از حق درمان

0
157

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، واران محمدنژاد و امین سالاری سلاجقه، دو دانشجوی بازداشت شده بطور بلاتکلیف بسر می برند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، امروز پنجشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱، امین‌سالاری سلاجقه، دانشجوی بازداشت شده در جریان اخیر و محبوس در زندان تهران بزرگ علاوه بر بلاتکلیفی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است.

براساس این گزارش، امین سالاری سلاجقه در پی عفونت ریه با تب بالا مواجه شده و از ناحیه کلیه نیز با مشکل مواجه است و از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است.

همچنین، علیرغم گذشت بیش از ۲۸ روز از تاریخ بازداشت امین سالاری سلاجقه و انتقال وی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ وی در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد و وعده های داده شده برای تسریع روند پرونده او عملی نشده است.‌

اما در خبری دیگر، امروز پنجشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱، واران محمدنژاد، اهل سنندج، مرکز استان کردستان و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هنر یزد چهارمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذارد.‌

لازم به ذکر است، واران محمدنژاد، در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در حالی که از شهر سنندج در حال عزیمت به دانشگاه محل تحصیل خود در شهر یزد بود در ترمینال مسافربری سنندج توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در تاریخ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، سحر وهابی، پیام میری و ویدا محمدنژاد، سه تن از اعضای خانواده واران محمدنژاد، در حالی که برای پیگیری علت بازداشت وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مراجعه کرده بودند بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند.‌

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.