•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

حکم اعدام یک زندانی در اصفهان اجرا شد

0
107

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان (دستگرد) مرکزی اصفهان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، منصور قربانی بندراتی، متولد: ۱۳۷۳، اهل فلاورجان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان دستگرد اصفهان که پیشتر حکم وی در دیوان‌عالی کشور تایید شده بود اعدام شد.‌

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”منصور قربانی از سال ۹۴ به اتهام قتل عمد بازداشت و تا روز اعدام در زندان بود.”

اجرای حکم اعدام منصور قربانی بندراتی، تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.