•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت حسین کوشی، فعال کارگری برای تحمل حبس

0
96

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر تبریز، حسین کوشی را جهت تحمل حبس بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، حسین کوشی، فعال کارگری، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان این‌ شهر منتقل شد.

یک‌ منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”در حالی حسین کوشی برای تحمل حبس خود بازداشت و روانه زندان تبریز شد که از قبل هیچگونه ابلاغیه و حتی تماسی از اجرای احکام برای تحمل حبس به او نگرفته بودند. او در حال حاضر در بند قرنطینه زندان تبریز بسر می برد.”

لازم به ذکر است، حسین کوشی، در مراحل دادرسی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام(توهین به رهبری) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۸ ماه حبس تعلیقی و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، اشد مجازات از بابت اتهام(توهین به رهبری) یعتی ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۸ ماه حبس تعلیقی برای حسین کوشی لازم به اجرا شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.