•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت فریاد شیلان برای تحمل حبس تعزیری

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶آبان ماه ۱۴۰۱، فریاد شیلان برای تحمل حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، فریاد شیلان، اهل پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

لازم به ذکر است، فریاد شیلان، در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر از بابت اتهام(همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام) محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.‌

در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰، فریاد شیلان، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل وی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به زندان نقده منتقل و در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۰ با تودیع وثیقه آزاد شده بود.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.