•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

محکومیت زهرا تیموری به تحمل حبس تعزیری و شلاق

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای رها (زهرا) تیموری را به حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، طی روزهای اخیر، رها(زهرا)تیموری، دانش آموخته رشته روانشناسی در دانشگاه تهران، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

لازم به ذکر است، رها (زهرا) تیموری، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در زندان بسر می برد.

همچنین، محمدعلی کامفیروزی، وکیل مدافع زهرا تیموری از ممانعت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار برای آزادی موقت موکل خود با تودیع وثیقه علیرغم تبدیل قرار قضایی پرونده زهرا تیموری خبر داد.

این شهروند، در مرحله بدوی، توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شهریار به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

در این گزارش، به اتهامات رها (زهرا) تیموری، اشاره نشده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.