•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت ۳ تَن از شهروندان در شهرستان شفت توسط نیروهای امنیتی

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهرستان شفت واقع در توابع استان گیلان سه تن از شهروندان را در این شهرستان بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری مهر، امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، مجید تقی زاده، فرمانده انتظامی شهرستان شفت از بازداشت ۳ تن از شهروندان از جمله ۲ نوجوان ۱۶ و ۱۷ ساله در این شهرستان به اتهام (شعارنویسی) و (رفتارهای هنجارشکنانه) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان شفت در تشریح این خبر مدعی شد:”مأموران پلیس امنیت عمومی با اشرافیت اطلاعاتی، سه نفر از عاملان اصلی این اقدامات مجرمانه و محل اختفا آنان را شناسایی و با هماهنگی قضائی آن‌ها را دستگیر کردند.”

این فرد امنیتی در شهرستان شفت همچنین افزود:”گفت: متهمان این پرونده که یک مرد ۲۱ ساله و ۲ خانم با سنین۱۶ و ۱۷ ساله هستند که پس از تشکیل پرونده به دادسرا معرفی شدند.”

در این گزارش، به هویت بازداشت شدگان اشاره نشده است.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان امنیتی و قضایی حکومت ایران به فعالیت‌های مدنی و اعتراضی شهروندان (اقدامات هنجارشکنانه) و به شهروندان معترض (اغتشاشگر) می گویند تا از این طریق بتوانند دامنه سرکوب و ارعاب را در کشور بیش از پیش وسعت دهند.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت های مرزی تاکید کرده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.