•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

جلسه اول دادگاه رسیدگی به پرونده توماج صالحی برگزار شد

0
266

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، جلسه اول دادگاه رسیدگی به پرونده توماج صالحی در شعبه دادگاه انقلاب استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، توماج صالحی، ساکن شهرستان شاهین شهر از توابع استان اصفهان، در اولین جلسه دادگاه خود توسط شعبه دادگاه انقلاب استان اصفهان محاکمه شد.

براساس اعلام صفحه شخصی توماج صالحی، که توسط نزدیکان وی اداره می شود:” اتهامات منتسب شده به وی در مرحله بازپرسی و دادرسی (محاربه) و (افساد فی الارض) عنوان و جلسه محاکمه وی بدون حضور وکیل مورد تائید متهم این پرونده برگزار شده است.”

تا لحظه تنظیم این خبر، جزئیات بیشتری در خصوص روند جلسه محاکمه و وضعیت پرونده توماج صالحی در دست نیست.

لازم به اشاره است، توماج صالحی، در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در استان اصفهان منتقل شد.

وی پیشتر هم، توسط شعبه دادگاه انقلاب شاهین شهر اصفهان از بابت اتهامات (توهین به رهبری) و (تبلیغ علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود.

توماج صالحی، در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۱، برای اجرای حکم خود به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شاهین شهر اصفهان احضار شده بود.

در شرح فعالیتهای هنری توماج صالحی، وی خوانندهٔ رپ اعتراضی در ایران است. ترانه‌های رپ او بیشتر مربوط به مشکلات جامعهٔ ایران و اعتراض به سیاست‌های حکومت ایران بوده‌ است.

سرکوب آزادی بیان و طرح اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.