•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از وضعیت محمدباقر مرادی، روزنامه نگار تحت بازداشت و بازجویی

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، محمدباقر مرادی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، پس استرداد از ترکیه به ایران، در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو فردا، طی هفته های اخیر، محمدباقر مرادی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای ساکن ترکیه پس از استرداد از طرف دولت این کشور به ایران توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و در حال حاضر تحت بازجویی های فشرده قرار دارد.

براساس این گزارش، در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد باقر مرادی، در یک تماس تلفنی کوتاه به خانواده خود اعلام کرد که در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران بسر می برد و از چند روز قبل به ایران منتقل شده است.‌

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، در حالی که در شهر آنکارا در کشور ترکیه بسر می برد ناپدید شد و پس از گذشت ۱ ماه از آن تاریخ رسانه های کشور ترکیه به نقل از پدر این روزنامه نگار اعلام کردند که فرزند وی توسط (ارگانهای امنیتی ایران ربوده شده است).

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:”طی هفته‌ گذشته پدر محمدباقر مرادی پس از احضار به یکی از ارگانهای امنیتی ایران‌ تحت بازجویی قرار ار گرفت و از وی خواسته شده تا فرزندش را برای اعتراف تلوزیونی متقاعد کند.”

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.