•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

مینا یعقوبی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
225

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰آذر ماه ۱۴۰۱، مینا یعقوبی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در اراک با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، طی روزهای اخیر، مینا یعقوبی، ساکن شهر اراک مرکز استان مرکزی و از متهمان پرونده موسوم به (هتک حرمت و سنگ‌ پرانی به گلزار شهدای اراک)، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

روابط عمومی دادگستری استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای در شرح این پرونده اعلام کرد:”در پی اقدام (هنجارشکنانه) این فرد، در پرتاب سنگ به سردر گلزار شهدای اراک و پخش کلیپ تصویری آن در فضای مجازی، دستگاه قضایی با دستورات صادره فرد نامبرده(مینا یعقوبی) را پس از شناسایی و بازداشت کرد.”

در ادامه این اطلاعیه آمده است:”متهم به علت برخی (مشکلات روحی و روانی قبلی) طی مدت بازداشت، دو نوبت اقدام به خودکشی کرد که در یک نوبت خود را از طبقه دوم بخش نسوان ندامتگاه به پائین پرتاب میکند اما با هوشیاری مراقبین دچار صدمات جزئی از قبیل کبودی صورت شده و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد.”

روابط عمومی دادگستری استان مرکزی در خاتمه اعلام کرد:”کیفرخواست این متهم (مینا یعقوبی) صادر و پرونده وی به دادگاه ارسال شده است، اما براساس شرایط متهم، این فرد تا زمان تشکیل دادگاه، با اخذ وثیقه قانونی آزاد شد.”

لازم به ذکر است، مینا یعقوبی، متاهل، مادر یک دختر ۱۲ ساله، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر اراک مرکز استان مرکزی بازداشت شده بود.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.