•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت کاظم تابناک برای تحمل حبس تعزیری

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱آذر ماه ۱۴۰۱، کاظم تابناک، برای تحمل دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، کاظم تابناک، اهل روستای سینگان از توابع اشنویه در استان آذربایجان غربی، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای این شهرستان برای تحمل دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شد.

لازم به ذکر است، کاظم تابناک، پیشتر توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان اشنویه از بابت اتهام(عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام) محاکمه و به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند ساکن توابع اشنویه، در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۴۰۱، پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.