•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت فعالان فضای مجازی در ملارد توسط سپاه پاسداران

0
42

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان ملارد از توابع استان البرز چند تن از فعالان فضای مجازی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، طی روزهای اخیر، چند تن از فعالان فضای مجازی، ساکن شهرستان ملارد از توابع استان البرز، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منازل شخصی آنها بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، اتهام این فعالان فضای مجازی (اغتشاش از طریق انتشار فراخوان در فضای مجازی) و (برهم زدن نظم و امنیت عمومی) عنوان شده است‌.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان حکومت فعلی ایران از تجمعات اعتراضی با عنوان (اغتشاش) و به شهروندان معترض القابی مثل (اغتشاشگر) داده می شود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.