•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

ناهید شیرپیشه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
50

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه یک دادگاه انقلاب کرج مرکز استان البرز با صدور دادنامه ای ناهید شیرپیشه را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، از جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.‌ ناهید شیرپیشه در حال حاضر در بند زنان زندان کچویی کرج بسر می برد.

یک‌منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”در دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج، ناهید شیرپیشه به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.”

لازم به ذکر است، ناهید شیرپیشه، با توجه به مشکلات جسمانی از حق دسترسی و یا اعزام به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان محروم و در وضعیت وخیم جسمی بسر می برد. و از حق تماس تلفنی نیز محروم است.‌

ناهید شیرپیشه، در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش خشونت آمیز نیروهای امنیتی به منزل شخصی او پس از شکستن درب ورودی و تفتیش و ضبط برخی وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ مردادماه ۱۴۰۱، به بند زنان در زندان کچویی کرج منتقل شد.‌

همچنین، با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان کچویی کرج، ناهید شیرپیشه در میان زندانیان جرائم خطرناک محبوس و از چندی پیش در پی درگیری با یکی از زندانیان با آسیب جسمی مواجه شده بود. 

ناهید شیربیشه پیش از این‌هم در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، به همراه همسرش منوچهر بختیاری و تنی چند از خانواده های جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، در اصفهان پس از توقف اتوبوس حامل آنها توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ به همراه منوچهر بختیاری آزاد شدند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.