شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

بازداشت و بلاتکلیفی ۹ تن از شهروندان در تهران، دهلران و قائمشهر

0
719

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان ملکان، قائمشهر، دهلران و تهران دستکم ۹ تن از شهروندان را بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف نگهداری کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱، مهدی فارابی، ساکن شهرستان ملکان از توابع استان آذربایجان شرقی، توسط ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت شد.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده مهدی فارابی در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”ماموران اطلاعات سپاه هنگام بازداشت مهدی، لوازم شخصی وی از قبیل گوشی تلفن‌ همراهش را توقیف کردند و او در حال حاضر در بازداشتگاه آن ارگان امنیتی در شهر تبریز بسر می برد. از روز بازداشت تا به امروز فقط ۱ بار در تماسی کوتاه اعلام کرد که به بازداشتگاه سپاه تبریز منتقل‌ شده است.”

در خبری دیگر، امروز پنجشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۱، محمود علیمی، اهل شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران، علیرغم گذشت ۳ ماه از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان تیرکلا واقع در شهر ساری مرکز استان مازندران بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”چندی پیش شبکه تلوزیونی استان مازندران فیلمی از اعترافات اجباری محمود علیمی را پخش کرد و از وی بعنوان یکی از (لیدرهای اغتشاشات) نام برده شد. تا به امروز به پرونده اش رسیدگی نشده و در زندان تیرکلا بطور بلاتکلیف بسر می برد.”

در ادامه نیز، امروز پنجشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۱، مصطفی محمدزاده، امین دارائی، جواد حاتمی، فرزاد آذرپیرا و امیر اکرمی، شهروندان ساکن شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.

یکی از فعالان مدنی ساکن شهرستان دهلران در خصوص پرونده این افراد به حقوق بشر در ایران گفت:”با توجه به اینکه مبنی بازداشت هر ۵ نفر در خصوص (لیدری اعتراضات) توسط ضابط و بازپرس پرونده عنوان شده به همین علت دادستان با آزادی آنها حتی با تودیع وثیقه مخالفت کرده و این افراد در حال حاضر در زندان مرکزی ایلام بطور بلاتکلیف بسر می برند.”

این منبع مطلع در خصوص تاریخ بازداشت این‌ افراد اعلام کرد:”اطلاع دقیقی از تاریخ دستگیری این ۵ نفر در دسترس نیست اما جملگی آنها در اواسط آبان ماه بازداشت و به بازداشتگاه مرکزی وزارت اطلاعات در استان ایلام منتقل شده بودند. “

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۱، با انتسار گزارشی بازداشت فرزاد آذرپیرا را اطلاع رسانی کرده بود.‌

در ادامه نیز، امروز پنجشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۱، زهرا حسنی آبیز، مدیر مرکز مشاوره و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در تهران علیرغم گذشت ۴۲ روز از تاریخ بازداشت و اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برد.

به گفته یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”مراحل بازجوئی و بازپرسی از خانم حسنی آمیز به اتمام رسیده و برای آزادی وی وثیقه ای به مبِلغ ۱ میلیارد تومان هم تودیع شده اما بازپرس پرونده مانع آزادی اوست.”

بی بی فارسی هم با انتشار خبری افزود؛ روز پنجشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱، پریسا حبیبیان، مترجم زبان چینی و دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی تهران، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در تهران، پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است:”ماموران پس از بازداشت منزل پریسا حبیبیان را پلمب کردند و او در تماسی کوتاه با خانواده خود اعلام کرد که جهت بازجویی و تشکیل پرونده به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.”

تا لحظه تنظیم این خبر از اتهامات مطروحه علیه پریسا حبیبیان اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات خیابانی و ممانعت از انتشار عقاید، نظریات و دیدگاه های شخص افراد، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااداره اطلاعات سپاهدادستان شهرستان ملکانماموران اطلاعات سپاهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱زندان تیرکلای ساریزهرا حسنی آبیزمهدی فارابیاعتراضات سراسریانتقال به سلول انفرادیماموران اطلاعات سپاه پاسداراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱آبان۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱آذر۱۴۰۱زندان شهرستان قائمشهرامیر اکرمیمحمودعلیمیحقوق بشربند ۲۰۹تظاهرات سراسریاحضار به اطلاعات سپاهدهلران ایلامبازداشت شدگان آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱پریسا حبیبیانامیراکرمیمحمود علیمیبند ۲۰۹ اوینتظاهرات سراسری در ایرانشهرستان دهلراناعتراضات سراسری ایران۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱مهر۱۴۰۱پریساحبیبیانجوادحاتمیملکان تبریزمامورین وزارت اطلاعاتشهرستان ملکانشهرستان قائمشهرحقوق بشر در ایران،مهرماه۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آذرماه ۱۴۰۱زبان چینیجواد حاتمیملکان آذربایجان شرقیدهلراناداره اطلاعات سپاه تبریزبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراننقض حقوق بشر در ایران،مهر ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱دادگاه انقلاب دهلرانزهراحسنیامین دارائیبند۲۰۹بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریزقائمشهرمهر ماه ۱۴۰۱فرزادآذرپیراتظاهرات سراسری،تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱زهرا حسنیامین داراییبازداشت بیخبریبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی اطلاعات سپاه تبریززندان تیرکلاتظاهرات سراسری ۱۴۰۱فرزاد آذرپیرااداره نظارت و پیگیری اطلاعات سپاهتظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱زهراحسنی آبیزمصطفی محمدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: