دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

تداوم‌ بازداشت و بلاتکلیفی ۳ تن از فعالان مدنی پیرو آیین یارسان

0
274

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹دی ماه ۱۴۰۱، سید امین عباسی، سید سروش عباسی و سید کرم عباسی، سه تن از فعالان مدنی و از پیروان آئین یارسان بطور بلاتکلیف در زندان دیزل آباد کرمانشاه بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۹ دی ماه ۱۴۰۱، سید امین عباسی، سید سروش عباسی و سید کرم عباسی، سه شهروند پیرو آئین یارسان و از فعالان مدنی ساکن استان کرمانشاه علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از تاریخ بازداشت در زندان دیزل آباد بطور بلاتکلیف و از حقوق اولیه یک متهم محروم هستند.

یک‌ منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در اعلام کرد:”این ۳ فعال مدنی و عضو مجمع مشورتی یارسان پس از گذشت ۱ ماه از تاریخ دستگیری در بند امنیتی زندان دیزل آباد محبوس و تحت بازجویی هستند علت این بلاتکلیفی تداوم بازجوئی ها و ابهام در پرونده قضایی شان عنوان شده است و پس از ۳۰ روز بازجویان مدعی ابهام و تداوم‌ بازجوئی ها هستند.”

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، سیاوش حیاتی، سید امین عباسی، کاکی فرزاد الماسی، سید سروش عباسی، روزبه حیاتی، علی نظری و محمد قبولی، در حالی که برای دیدار با تعدادی از بازداشت‌ شدگان آزاد شده در مراسم ۲۷ آبان از کرمانشاه به شهرستان صحنه رفته بودند هنگام بازگشت به کرمانشاه در پلیس راه بیستون توسط نیروهای امنیتی و بدون ارائه مجوز همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند و پس از چند ساعات، علی نظری، محمد قبولی و روزبه حیاتی آزاد شدند.

از میان این‌ افراد، سیاوش حیاتی و علی نظری پیشتر هم سابقه بازداشت، احضار محکومیت کیفری را در کارنامه فعالیتهای مدنی خود دارند.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.