•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت شماری از فعالان فضای مجازی در استان خراسان رضوی

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات در استان خراسان رضوی، شماری از فعالان فضای مجازی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، امروز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، شانزده تن از شهروندان ساکن استان خراسان رضوی، به اتهام (اخلال در نظم و امنیت عمومی از طریق فعالیت در فضای مجازی) توسط ماموران وزارت اطلاعات در این استان بازداشت شدند.

اداره کل اطلاعات استان خراسان رضوی با انتشار اطلاعیه ای در خصوص بازداشت این شهروندان مدعی شد:”مدیران و اعضای موثر در (اخلال در نظم عمومی جامعه) که در فضای مجازی فعالیت می کردند پس از شناسایی بازداشت شدند.”

در بخش دیگری از این اطلاعیه همچنین آمده است:”تاکنون ۱۶ نفر از این افراد که ساکن داخل و خارج از کشور بودند دستگیر شدند.”

در این خبر به هویت بازداشت شدگان اشاره ای نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.