•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

صدور احکام اعدام و حبس تعزیری برای ۵ تن از شهروندان در اصفهان

0
159

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب اصفهان با صدور دادنامه ای پنج تن از متهمان یک پرونده سیاسی را به اعدام و حبس های تعزیری طولانی مدت محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، طی روزهای اخیر، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی، متهمان ردیف ۱ تا ۳، یک پرونده قضایی و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در استان اصفهان توسط شعبه دادگاه این شهر علاوه بر حبس های طولانی مدت به اعدام محکوم شدند. همچنین، امیرنصرآزادانی و سهیل جهانگیری، متهمان ردیف ۴ و ۵ از همین پرونده نیز توسط دادگاه انقلاب استان اصفهان به حبس های تعزیری طولانی مدت از ۲ تا ۲۶ سال محکوم شدند. از سوی دیگر جابر میرهاشمی، متهم ردیف ششم این پرونده نیز قرار منع تعقیب خود را دریافت کرد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب استان اصفهان:” صالح میرهاشمی بلطاقی، فرزند: سیدکاظم، متهم ردیف اول پرونده به اتهام (محاربه از طریق كشیدن سلاح كلت كمری)، (تشكیل و اداره گروه‌ مجرمانه به قصد برهم زدن امنیت كشور) و (اجتماع و تبانی منتهی به جرائم ضد امنیت داخلی) به اعدام و به اتهام (عضویت و همكاری با سازمان مجاهدین خلق) به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مجید کاظمی شیخ شبانی، فرزند: محمدرضا، متهم ردیف دوم پرونده به اتهام (محاربه از طریق كشیدن سلاح کلاشینکف) به اعدام و برای اتهامات(عضویت در دسته‌جات و جمعیت غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت كشور) و (اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت داخلی) به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

سعید یعقوبی کردسفلی، فرزند: کرمعلی، متهم ردیف سوم پرونده به اتهام (محاربه از طریق اقدام به كشیدن اسلحه و استفاده از كلت كمری) به اعدام و برای اتهامات (عضویت در  دسته‌جات و جمعیت غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت كشور) و (اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت داخلی كشور) به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

امیرنصرآزادانی، فرزند: محمد، متهم ردیف چهارم پرونده، به اتهام (عضویت در دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت كشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، برای اتهام (اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت) به ۵ سال حبس تعزیری و برای اتهام (معاونت در محاربه) نیز به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

سهیل جهانگیری، فرزند: عبدالحسین، متهم ردیف پنجم پرونده از بابت اتهام(اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت داخلی كشور) به ۲ سال حبس تعزیری  با احتساب روزهای بازداشت محکوم شد.

برای جابر میرهاشمی، فرزند: هاشم، متهم ردیف ششم این پرونده نیز حکم برائت صادر شده است.”

این احکام اولیه بوده و در دیوان عالی کشور قابل فرجام خواهی است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور کیفرخواست با اتهام برای امیر نصرآزادانی و ۲ تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در این استان خبر داده بود.

امیر نصر آزادانی، بازیکن پیشین فوتبال در تیم های تراکتورسازی تبریز و ذوب آهن اصفهان بوده است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاافساد فی الارضسازمان مجاهدین خلق ایراناجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی کشورحکم‌اعداممحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریصالح میرهاشمیحقوق بشرسازمان مجاهدین انقلاب اسلامیمحاکمه ناعادلانههوادار سازمان مجاهدین خلقهواداری سازمان مجاهدین خلقبازداشت شدگان اعتراضاتدادگاه انقلاب اصفهان،اقدام‌مسلحانهحقوق بشر در ایراناتهام محاربهحقوق بشر ایراناجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیجرم محاربهبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱اتهام‌محاربهصدورحکم‌اعدامحبس تعزیریاقدام مسلحانهمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقهواداری از سازمان مجاهدین خلقامیرنصرآزادانیسهیل جهانگیریسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین خلقشعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهاناجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرمابلاغ حکم اعدامامیر نصرآزادانیسعید یعقوبیمحاربهاعداماعضای سازمان مجاهدیناجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظاممحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات کمالشهرسعیدیعقوبیاجتماع و تبانیدادگاه انقلاب اصفهاناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهشعبه اول دادگاه انقلاب اصفهانبازداشت شدگان اعتراضات آبان۱۴۰۱مجید کاظمیتبرئهتشکیل گروه و دستههوادار سازمان مجاهدین خلق ایارناجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیسازمان مجاهدین خلق،بازداشت شدگان اعتراضات مهر ۱۴۰۱مجیدکاظمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.