•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۴ شهروند در تهران، بوکان و فریدونکنار

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵دی ماه ۱۴۰۱، رضا رمضان زاده، پس از حضور در دادسرای زندان زندان اوین بازداست شد. ماموران امنیتی در شهرستان بوکان، محمد فرجی را بازداشت کردند. همچنین، محمدمهدی پناهیان، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان شهر ساری، در شهرستان فریدونکنار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از سوی دیگر، حنظله هدایتی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، حنظله هدایتی، فرزند: هاشم، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علوم تحقیقات تهران محبوس و بلاتکلیف در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، پس از اتمام مراحل بازجویی ها به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد.

هاشم هدایتی، پدر حنظله هدایتی، در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”دیروز، فرزندم سید حنظله هدایتی را از بند انفرادی به یکی از بندهای عمومی زندان اوین منتقل کردند.”

پدر حنظله هدایتی در ادامه افزود:”گرچه نمی‌دانم چرا و به چه اتهامی بازداشت شده اما من، همسرم و خواهرانش چشم انتظاریم هر چه زودتر حنظله عزیز هرچه زودتر رهایی باید و ما انتظار داریم مسئولان قضایی ما را از اتهامات فرزندم مطلع کنند و امکان دسترسی وی به وکیل را برایش فرام کنند.”

لازم به اشاره است، حنظله هدایتی، در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. 

کردپا هم در خبری کوتاه اعلام کرد؛ در ساعات پایانی شنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۱، محمد فرجی، ٢٠ ساله، فرزند: حمزه، ساکن علی آباد از توابع شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری محجد فرجی اطلاعی در دسترس نیست. 

شورای صنفی دانشگاه های کشور هم‌ در خبری افزود؛ روز شنبه ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱، محمدمهدی پناهیان، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان ساری مرکز استان مازندران، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در شهرستان فریدونکنار بازداشت شد. 

براساس این گزارش، علیرغم گذشت ۱۵ روز از تاریخ دستگیری محمدمهدی پناهیان، اما از نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات و علت دقیق بازداشت وی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به اشاره است، محمدمهدی پناهیان، عضو تیم ملی کیک بوکسینگ و دارنده مدال طلای کشوری در این رشته ورزشی نیز هست. 

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم در خبری اعلام کرد؛ روز شنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، رضا رمضان زاده، زندانیان سیاسی پیشین، در پی احضار به شعبه ۳ بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در زندان اوین بازداشت شد. 

تا لحظه تنظیم‌این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به رضا رمضان زاده اطلاعی در دسترس نیست. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، رضا رمضان زاده، با دریافت تماس تلفنی، به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین‌ احضار شده بود. 

لازم به ذکر است، رضا رمضان زاده، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، به همراه برادر خود سجاد رمضان زاده، هنگام بازگشت به منزل در محدوده خیابان سعدی تهران، بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه یا کفالت آزاد شده بود.

رضا رمضان زاده، پیشتر هم در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۸، پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی واقع در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد. 

پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی سپس در مرحله دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی محاکمه و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، پس از سپری کردن بخشی از مجموع حبس تعزیری ۳ ساله خود بطور مشروط از زندان تهران بزرگ آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافریدونکنارفعال حقوق بشر در ایرانفعالین حقوق بشر در ایرانفعالان حقوق بشر در ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایرانمازندرانمحمد فرجیمحمد مهدی پناهیانمحمدفرجیمحمدمهدی پناهیانمدافعان حقوق بشر در ایراننقض گسترده حقوق بشر در ایراننقض آشکار حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایرانوضعیت حقوق بشر ایراناجرای احکام دادسرای امنیت تهراناحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازداشت دانشجویاناحضار به جلسه بازپرسیاحضار بازداشتاحضاروبازجوییاحضاروبازجویی از شهرونداناحضاروبازداشتاحضاروبازداشت دانشجویاناحضاروبازداشت شهرونداناحضار،احضاربازداشتبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ ۴بند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹وزارت اطلاعاتبازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازپرسی دادسرای امنیت تهرانبازجویی در بند ۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازداشت بی خبریبازداشت بازیگرانبازداشت بازجوییبازداشت بازجویی کردنبازداشت بازجوئی کردنبازداشت دانشجوبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانبازداشت،تفهیم اتهامتفتیش منزلتوقیفحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایراتحنظله هدایتیدانشگاه فرهنگیاندانشگاه فرهنگیان ساریدادسرای ناحیه۳۳دادسرای ناحیه۳۳مقدسرضا رمضان زادهرضارمضان زادهرضارمضانزادهزندان اوینزندانی سیاسیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتساریشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه سه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.