•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت شماری از دختران در بوشهر پس از شکایت یک آمر به معروف

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶دی ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در استان بوشهر، چند تن از دختران ساکن این استان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری پلیس، طی روزهای اخیر، چند تن از دختران ساکن استان بوشهر که درپی دخالت یک زن به حجاب آنها درگیری لفظی پیدا کرده بودند توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت و با تشکیل پرونده قضایی به دادسرا منتقل شدند.

سرهنگ صیادی، فرمانده انتظامی استان بوشهر در تشریح این خبر مدعی شد:”در پی انتشار کلیپی از (تعرض) چند دختر بدحجاب به یکی از بانوان (آمر به معروف) در خیابان ساحلی بوشهر ، پیگیری موضوع با هماهنگی قضایی در دستور کار پلیس قرار گرفت.”

فرمانده انتظامی استان بوشهر همچنین گفت:”پس از شناسایی، متهمان احضار و پس از بازداشت با تشکیل پرونده برای طی مراحل قضایی به دادسرا معرفی شدند.”

وی همچنین افزود:”خودروی آنها نیز توقیف و به پارکینگ منتقل شد.” 

در این گزارش به هویت و تعداد شهروندان بازداشتی اشاره نشده است.

لازم به اشاره است، دخالت به نوع پوشش افراد در یک جامعه، به منزله ورود به حریم خصوصی آنها و سرکوب حق آزادی اجتماعی فردی است اما در ایران، با وجود حکومت جمهوری اسلامی و حمایت ارگانهای امنیتی و قوه قضائیه برخی افراد تحت عنوان (امر به معروف و نهی از منکر) به خود اجازه ورود به حریم خصوصی افراد را می دهند. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی بر علیه آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرمانده انتظامی استان بوشهرقانون حجاب اجباریلغو حجاب اجباریمعترضان به حجاب اجباریمعترضان حجاب اجباری در ایراننه به حجاب اجبارینیروی انتظامی استان بوشهروزارت امر به معروفپلیس استان بوشهرپوشش اجباریامر به معروفامر به معروف نهی از منکرامر به معروف و نهی از منکراحضار بازداشتاحضاربازداشتاعتراض به حجاب اجباریاعتراضات مدنیبازداشتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بیخبریتهدید حجاب اجباریتوقیف اموالتوقیف خودروجامعه زنانجامعه زنان ایرانجامعه زنان در ایرانحقوق بشر ایران،حقوق بشر در ایران،حقوق بشر در ابران،حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحجاب اجباریحجاب اجباری در ایرانستاد امر به معروفسرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب اندیشه در ایرانسرکوب جامعه زنان در ایرانسرکوب زنانسرکوب زنان ایرانسرکوب زنان در ایرانسرکوب زنان در جمهوری اسلامیعامر به معروف

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.