•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت یک شهروند در تهران تحت عنوان لیدر اعتراضات سراسری

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات نیروی انتظامی در تهران، شهروندی را به اتهام (لیدری اعتراضات سراسری) بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از بازداشت یک شهروند در تهران به اتهام (لیدری اعتراضات)، (ارتباط با سرویس های جاسوسی) و (ارتباط با رسانه های خارج کشور) توسط ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی خبر داد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در تشریح این خبر مدعی شد:” فرد مورد اشاره در ارتباطات خود از طرف (سرویس‌های جاسوسی بیگانه) به شبکه اینترنشنال وصل شده بود و ارتباط گسترده‌ای با این شبکه داشت و بخش موثری از محتوای (اغتشاشات) برای این شبکه را تامین می‌کرد.”

وی در ادامه همچنین مدعی شد:”افسر هادی سرویس جاسوسی با سرپل ارتباطی در تهران تماس گرفته و ضمن تعریف یک خط ارتباطی امن همه دستورها و فرامین را برای وی در تهران ارسال می‌کرد.”

دادستان عمومی و انقلاب تهران تایید کرد:”متهم بازداشت شده داماد یکی از (سرکردگان ضد انقلاب) خارج نشین است.” 

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی حکومت حال حاضر در ایران به شهروندان معترض لقب (اغتشاشگر) و به تجمعات اعتراضی نیز (اغتشاشات) می‌گویند تا از این طریق بیشتر بتوانند دامنه سرکوب و ارعاب در میان شهروندان را وسعت بدهند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافراجافراخوان تجمع اعتراضیلیدرلیدر اعتراضاتلیدر تجمعاتلیدر شمار یکلیدری اعتراضاتلیدراعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریکشته شدگان اعتراضاتکشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱احضار و بازداشت شهرونداناعتراضاتاغتشاشاغتشاشگراغتشاشگریاغتشاشگراناغتشاشاتبازداشتبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان ۲ تابعیتیبازداشت شدگان تظاهرات اعتراضیبازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دی ماهتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری،حفاظت اطلاعات نیروی انتظامیحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایراندادستان عمومی و انقلاب تهرانعلی صالحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.