•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت یک شهروند در تهران توسط نیروهای امنیتی

0
51

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران پلیس اطلاعات  و امنیت نیروی انتظامی در تهران، یک شهروند معترض را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، نادر مرادی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس اطلاعات تهران از بازداشت یک شهروند با عنوان اتهامی (لیدر و محرک اصلی اعتراضات، در این استان خبر داد.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس اطلاعات تهران در تشریح این خبر مدعی شد: “فرد مذکور، با فعالیت در فضای مجازی و متاثر از (شبکه‌ های معاند) با تحریک جوانان و استفاده از شعار‌های ساختار شکنانه قصد ایجاد زمینه تجمع غیرقانونی و شکل گیری اعتصابات صنفی در محدوده خیابان منوچهری، پاساژ مرجان را داشته است.”

این مقام امنیتی خاطرنشان کرد: “متهم پس از تشکیل پرونده قضایی به دادسرا معرفی شد.”

در این گزارش به هویت فرد بازداشتی و محل نگهداری وی اشاره نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.