•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت دو شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲بهمن ماه ۱۴۰۱، منصور باجی زهی (مینگل) و علی میربلوچ زهی، توسط ماموران‌ امنیتی در زاهدان بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱، منصور باجی زهی (مینگل) و علی میربلوچ زهی، دو شهروند ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، در جریان برگزاری اعتراضات در این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بازداشت هر ۲ نفر این شهروندان در جریان برگزاری اعتراضات هفتگی در زاهدان صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، روزهای جمعه پس از اتمام نماز جمعه، تجمعات اعتراضی در شهر زاهدان از سوی شهروندان برگزار می شود.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و روند حقوقی پرونده منصور باجی زهی (مینگل) و علی میربلوچ زهی، اطلاعی در دست نیست.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و پرونده سازی بر علیه شهروندان بر طبق سناریوسازی ارگانهای امنیتی و قضایی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان بلوچ سنی مذهبسرکوب آزادی اندیشهعلی میربلوچ زهیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننسرکوب آزادی اندیشه،منصور باجی زهیسرکوب شهروندان بلوچشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانبازداشت بازجوبیمنصورباجی زهیشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانشهروندان بلوچ،شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانبازداشت بازجویی،بازداشت شهروندان بلوچ ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادیبازداشت شهروندان بلوچبازداشت بی خبریبازداشت بازجویی کردنسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت بازجوییفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی پوشش در ایرانبازداشت بازجوئیبازداشت بازجوئی کردن

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.