•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

ارمغان ذبیحی، شهروند بهایی با تودیع وثیقه آزاد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ارمغان ذبیحی، شهروند بهایی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ارمغان ذبیحی، شهروند بهایی محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. همچنین، آرش زمانی، همسر ارمغان ذبیحی، کماکان بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در روند تعیین وضعیت محروم است.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”ارمغان ذبیحی شهروند بهائی در تاریخ یکم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ پس از چهار ماه بازداشت با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان، از زندان قرچک ورامین آزاد شد.” 

ارمغان ذبیحی، در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از اعزام به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و محاکمه پس از تبدیل قرار بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شد. 

ارمغان ذبیحی، در تاریخ های ۲۹ آذر و ۱۰دی ماه ۱۴۰۱، به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران اعزام و پس از تفهیم اتهام سپس به زندان قرچک ورامین بازگردانده شده بود.  

لازم به ذکر است، آرش زمانی و همسر وی ارمغان ذبیحی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بند ۲۰۹ و ۲۴۱ وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در زندان اوین منتقل شده بودند.

در تاریخ ۶ دی ماه ۱۴۰۱، ارمغان ذبیحی، از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

جامعه جهانی بهائی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالیت اقلیتهای مذهبیفعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانقرچک ورامینمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیمدیران جامعه بهاییمدیران جامعه بهائی ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروند بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانگلستان جاوید بهائیان ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانپیروان اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان،اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایران،اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاخبار پیروان سایر ادیانارمغان ذبیحیارمغان ذبیحی شهروند بهاییارمغان ذبیحی شهروند بهائیبهاییان ایرانبهاییان ایران،بهائیان ایرانبهائیان ایران،بیانیه جامعه بهاییبیانیه جامعه بهائیبیانیه جامعه بهائی ایرانبازداشت ارمغان ذبیحیبازداشت بهاییان ایرانبازداشت بهائیان ایرانتفتیش منازل بهاییان ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهایی،جامعه بهاییان ایرانجامعه بهایبان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایراندانشگاه مجازی بهائیان ایرانزندان قرچک ورامینسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیشهروند بهایی،شهروند بهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.