•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

بازداشت محمد کریمی خواه و اسماعیل کریمی برای تحمل دوران حبس تعزیری

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد کریمی خواه و اسماعیل کریمی، برای تحمل دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان شهرستان بوکان منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد کریمی خواه، اهل بوکان و اسماعیل کریمی، اهل روستای شورجه از توابع شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این‌ شهرستان، بازداشت و به زندان بوکان منتقل شدند. هر یک از شهروندان به تحمل ۲ سال ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس این گزارش، اجرای احکام حبس تعزیری این‌ افراد در پی احضار آنها به واحد اجرای احکام در دادسرای شهرستان بوکان صورت گرفت.

لازم به اشاره است، اسماعیل کریمی و محمد کریمی خواه، در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب شهرستان بوکان محاکمه و از بابت اتهام (عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) هر یک به تحمل ۲ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

محمد کریمی خواه و اسماعیل کریمی، در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی هر یک با تودیع قرارهای وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااحزاب کرد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کرد مخالف نظاممحاکمه شهروندان در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت اجرای حکمقوانین اجرای حکم اعداماحزاب کردیسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالفهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامفعالان سیاسی کورد در ایرانقروه کوردستانشهرستان بوکانفعال سیاسی کوردحقوق بشر ایراندادگاه انقلاب بوکاناحزاب کردستانسرکوب شهروندان کرد ایرانمحاکمه شهروندان کرداحزاب کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردمحمد کورداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیفعالان سیاسی کوردشهرستان بوکان آذربایجان غربیاحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیمحاکمه شهرونداناحزاب کرد نخالف نظامسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت اجرای حکم حبساسماعیل کریمیفعال حقوق بشربازداشت اجرای حکم زندانارتباط با احزاب کوردیسرکوب شهروندان کورداحزاب کورد مخالفهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزاب کوردمحاکمه شهروندان کوردمحمد کریمی خواهحقوق بشر در ایرانبوکانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظامزندان شهرستان بوکانحقوق بشر در ایران،محمدکریمی خواهاجرای حکماحزاب کردفعال کوردکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایرانسرکوب احزاب کردبازداشت،روستای شورجه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.