•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

محکومیت سمینه بلیده، فعال فضای مجازی به حبس تعزیری

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان، سمینه بلیده، را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، طی روزهای گذشته، سمینه بلیده، متولد: ۱۳۷۷، فرزند: عبدالغفور، دانشجوی مقطع کاردانی در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد شهرستان چابهار، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، اتهامی که منجر به صدور چنین حکمی بر علیه سمینه بلیده شده(تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی از طریق انتشار مطالب مرتبط با اعتراضات سراسری) است.

یک منبع مطلع در تشریح چگونگی بازداشت سمینه بلیده اعلام کرد:”سمینه، به عکاسی اشتغال دارد. در تاریخ ۹ مهرماه، یک خانم که در واقع از اعضای اطلاعات سپاه بوده با وی تماس گرفته و از سمینه درخواست کرد که از وی و نامزدش عکس بگیرد و مکان قرار خود را کنار ساحل دریا را انتخاب میکنند، وقتی سمینه سر قرار حاضر میشود بازداشت و به زندان چابهار منتقل شد و در تاریخ ۱۶مهرماه ۱۴۰۱، به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در شهر زاهدان منتقل و تحت بازجویی های فشرده قرار گرفت و در تاریخ ۲۲ مهرماه هم به بند قرنطینه زندان مرکزی زاهدان منتقل و در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.” 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشراعتراضات سراسریشعبه۲دادگاه انقلاب زاهداناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهرسمینه بلیدهحقوق بشر در ایرانشعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهداناعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری آباندانشگاه آزاد چابهاربازجوییاطلاعات سپاه زاهداناداره اطلاعات در شهرستان چابهارتظاهرات سراسری،اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱اطلاعات سپاه چابهارحبس تعزیریتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱شعبه۶ دادگاه انقلاب زاهدانسپاه چابهارفلسفه تشکیل دادگاه انقلابتظاهرات سراسری در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،چابهارشعبه یک دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری چابهارتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت شدگان تظاهرات سراسریشعبه ۲دادگاه انقلاب زاهدانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری فردیس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.