•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

سعیده شفیعی، روزنامه نگار و نویسنده ساکن تهران بازداشت شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران سعیده شفیعی، روزنامه نگار را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، سعیده شفیعی، نویسنده و روزنامه‌نگار، ساکن تهران، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

حسین‌همایون، همسر این روزنامه‌نگار، ساعاتی پس از بازداشت سعیده شفیعی، در صفحه شخصی خود نوشت:”سعیده شفیعی همسرم را دوم بهمن‌ماه ماموران امنیتی با حضور در منزل بازداشت کردند. سعیده شفیعی داستان‌ نویس و فعال امورخیریه و روزنامه‌نگار است. عمیقا نگران سلامتی حال همسرم هستم.”

علیرغم گذشت چندین ساعت از بازداشت سعیده شفیعی اما از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به توضیح است‌، سعیده شفیعی، علاوه بر روزنامه نگاری در زمینه داستان نویسی هم فعالیت می کند و کتاب‌های دختر پیچ و ایستگاه گورستان از جمله آثار وی است. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و پرونده سازی بر علیه شهروندان بواسطه سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.