دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

بازداشت یک شهروند ساکن شهرری توسط ماموران نیروی انتظامی

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهرستان ری از توابع استان تهران، یک شهروند را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز شنبه ۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی شهرستان ری از بازداشت یک شهروند در این شهرستان به اتهام (عاملیت در آتش‌سوزی) و (شعارنویسی علیه مسئولان نظام) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان ری در تشریح این خبر مبنی بازداشت این شهروند را (شعارنویسی) و (عاملیت در آتش سوزی) عنوان و از تشکیل و ارجاع پرونده وی به مراجع قضایی در این شهرستان خبرداد. 

در این گزارش به هویت و محل نگهداری این شهروند اشاره نشده است. 

ممانعت از انتشار دیدگاههای و عقاید افراد، به منزله سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.