دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

سعیده مرادی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
164

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸بهمن ماه ۱۴۰۱، سعیده مرادی، جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان مرکزی زنجان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، سعیده مرادی، ساکن استان زنجان، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر بازداشت و جهت تحمل حبس تعزیری ۶ ماه خود به زندان صفرآباد زنجان منتقل شد.

براساس این گزارش، سعیده مرادی، پیشتر با دریافت ابلاغیه ای جهت اجرای حکم به واحد اجرای احکام فراخوانده شده بود.

لازم به اشاره است، سعیده مرادی، پس از محاکمه در شعبه یکی از دادگاه‌های استان تهران زنجان، از بابت اتهامی (مرتبط با اعتراضات سراسری) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند ساکن استان زنجان، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ابهر از توابع استان زنجان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و انتقال به زندان صفرآباد زنجان با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.