جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت علی اکبر شاهکزهی و مجید کوهی توسط نیروهای امنیتی

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۱بهمن ماه ۱۴۰۱، علی اکبر شاهکزهی و مجید کوهی، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان و شهرستان قروه از توابع استان کردستان بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی اکبر شاهکزهی، ساکن زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت علی اکبر شاهکزهی در خیابان مرادقلی در جریان برگزاری اعتراضاتی وه پس از نمازجمعه در زاهدان برگزار می شود صورت گرفته است‌.

علیرغم گذش، ۷ روز از تاریخ دستگیری علی اکبر شاهکزهی، از مکان نگهداری و وضعیت وی اطلاعی حاصل نشده است.

کردپا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، مجید کوهی، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، مجید کوهی، پس از بازداشت جهت بازجویی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده مجید کوهی اطلاعی حاصل نشده است.‌ 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.