چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی و زندانی عقیدتی آزاد شد

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۱بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی محبوس در زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر پنجشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمدشریفی مقدم، درویش گنابادی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، با توجه به اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده قضایی وی آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی محمدشریف مقدم، پس از اعمال بخشنامه قوه قضائیه به پرونده قضایی وی در راستای آزادی زندانیان یا بازداشت شدگان اعتراضات اخیر صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، محمد شریفی مقدم، در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۳۹۶، در جریان حادثه گلستان هفتم پاسداران، به همراه جمعی از دراویش گنابادی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس در تاریخ ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲سال تبعید به برازجان و ۲سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. با ارجاع پرونده این درویش گنابادی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا در دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود. 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه با انتشار بخشنامه ای نسبت به (عفو) و آزادی بازداشت شدگان و محکومان دادگاه‌های انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و یا بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (دارا بودن شاکی خصوصی) نباشد و در غیر اینصورت با اعمال بخشنامه مذکور این زندانیان و بازداشت شدگان آزاد می شوند. 

سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.