سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت ماموستا فتح‌الله رستمی در ارومیه توسط نیروهای امنیتی

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی یک روحانی اهل سنت را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، روز سه‌شنبه ۲۵بهمن‌ماه ۱۴۰۱، ماموستا فتح‌الله رستمی، شهروند اهل سنت و امام جماعت روستای مراغان از توابع شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی از سوی نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت ماموستا فتح الله رستمی هنگامی صورت گرفت که وی برای کمک رسانی به زلزله زدگان شهرستان خوی عازم آن شهرستان شده بود و به محض ورود به ارومیه بازداشت شد. 

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه ماموستا فتح‌الله رستمی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافتح‌الله رستمیفتح‌اله رستمیفعال مذهبی اهل سنت ارومیهفعال مذهبی اهل سنت در کردستانفعال مذهبی اهل سنت در پیرانشهرفعالان مذهبی اهل سنتفعالان اهل سنتمقدسات اهل سنتماموستا فتح‌الله رستمیماموستا فتح‌اله رستمیماموستافتح‌الله رستمیماموستافتح‌اله رستمیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن ایرانپیروان اهل تسنن در آذربایجان غربیپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیپیروان اهل سنتپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت کوردستانپیروان اهل سنت در آذربایجان غربیپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در ارومیهپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنتبازداشتبازداشت بیخبریبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانروستای مراغانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.