یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

رامین پورامین و پویا مظلومی از زندان تهران بزرگ آزاد شدند

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، رامین پور امین و پویا مظلومی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، رامین پورامین و در ساعات پایانی سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، پویا مظلومی، دو تن از بازدشت شدگان اعتراضات سراسری و محبوس در زندان تهران بزرگ در راستای اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده آنها آزاد شدند. 

براساس این گزارش، آزادی رامین پور امین و پویا مظلومی،در راستای اعطای (عفو مشروط) به مناسبت ( ۲۲بهمن) پس از کختومه شدن پرونده قضایی آنها صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است،‌ رامین پورامین، در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در تهران بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

همچنین، پویا مظلومی، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری اعتراضات‌ سراسری  در تهران،  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم‌ اتهام سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد. با آغاز مراحل دادرسی،  اواسط آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) و (اخلال در نظم عمومی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال منع خروج از کشور و ۲ سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شد و حکم صادره بدپی بر علیه پویا مظلومی عینا تائید شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو) و آزادی مشروط برخی از محکومان دادگاه‌های انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریور تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و یا بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای (جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (دارا بودن شاکی خصوصی) نباشد و در غیر اینصورت با اعمال بخشنامه مذکور این زندانیان و بازداشت شدگان آزاد می شوند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.