سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت امیر مشیرپناهی در اداره اطلاعات سنندج

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات شهر سنندج پس از احضار امیر مشیرپناهی وی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، امیر مشیرپناهی، فعال فرهنگی و از اعضای انجمن فرهنگی – اجتماعی نوژین، پس از احضار به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت شد.

براساس این گزارش، علت بازداشت امید مشیرپناهی، پاسخگویی وی به بازجوی اداره اطلاعات به زبان کُردی عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به این فعال فرهنگی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.