چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ۵ شهروند در لارستان مرتبط با مسمومیت دانش آموزان

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان لارستان از تابع استان فارس ۵ نفر را در ارتباط با مسمومیت های دانش آموزان بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، دو مرد و ۳ زن در شهرستان لارستان از توابع استان فارس مرتبط با (مسمومیتهای سریالی دانش آموزان در مدارس) و (ارتباط با رسانه های خارج از کشور) توسط ماموران نیروی انتظامی و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در آن شهرستان بازداشت شدند. 

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ضمن اعلام این خبر در تشریح آن گفت:”در پی مسمومیت تعدادی از دانش آموزان مدارس طی روزهای اخیر در سطح استان فارس، شناسایی و دستگیری عاملان این موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران انتظامی قرار گرفت.”

وی ادامه داد:”تحقیقات فنی و اطلاعاتی پیرامون این موضوع ادامه داشت تا اینکه ماموران اطلاعات فرماندهی انتظامی شهرستان لارستان با همکاری ماموران اطلاعات سپاه، پنج نفر را در این خصوص شناسایی و دستگیر کردند.”

سخنگوی فراجا با بیان اینکه افراد دستگیر شده دو مرد ۵۰ و ۲۲ ساله و سه خانم که یکی از آنان دانش آموز مردودی ۲۱ ساله بودند تصریح کرد:”این افراد به صورت تیمی اقدامات خود را انجام می داده اند و طی روزهای اخیر با پرتاب گاز نیتروژن به داخل هفت مدرسه در شهرستان لارستان باعث مسمومیت ۵۳ نفر از دانش آموزان شده بودند.”

سردار منتظرالمهدی با بیان اینکه سه خانم دستگیر شده ضمن انجام اقدامات از آن فیلمبرداری و برای رسانه های خارج از کشور ارسال می کردند گفت: “متهمان در تحقیقات انگیزه خود از این اقدامات را ایجاد جو بدبینی نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین ایجاد فضای ناامنی در مدارس اعلام کردند.” 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.