سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

احضار عالیه مطلب زاده به دادسرای زندان اوین جهت تفهیم اتهام/ سند

0
87

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران عالیه مطلب زاده، فعال حقوق زنان را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، عالیه مطلب زاده،‌عکاس، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، جهت ارائه دفاع از خود در برابر اتهام انتسابی به شعبه بازپرسی در دادسرای زندان اوین احضار شد. این فعال مدنی در تاریخ ۲۰ بهمن ماه بطور مشروط از زندان اوین آزاد شده بود. 

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران؛ مقرر شده تا عالیه مطلب زاده، از تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، جهت ارائه دفاع از اتهام انتسابی، پیش از تنظیم کیفرخواست به آن دادسرا مراجعه کند. 

همچنین، در بخش دیگری از این ابلاغیه ذکر شده که عالیه مطلب زاده، می تواند وکیل مورد نظرش را همراه داشته باشد. 

لازم به اشاره است، عالیه مطلب زاده، در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از تحمل بخشی از مجموع حبس تعزیری ۳ ساله خود در راستای اعمل بخشنامه اخیر قوه قضائیه از زندان اوین آزاد شد. 

عالیه مطلب زاده، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۵، به بهانه پس دادن وسائل شخصی که از منزلش در تاریخ ۲۷ مهر ماه همان سال در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات، توقیف شده بود با دریافت تماس تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در تهران احضار و پس از بازداشت جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل و در تاریخ ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

پس از ارجاع پرونده عالیه مطلب زاده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت – ماشالله احمدزاده، در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۹۶، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر عیناً تائید شد و چندی بعد عالیه مطلب زاده برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰، بدون اعلام قبلی به زندان قرچک ورامین تبعید و پس از مدتی به مرخصی اعزام شد و در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۴۰۰ پس از تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شد اما در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی به همراه نرگس محمدی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان، عضو کمپین یک میلیون امضاء و کمپین حمایت از قربانیان اسید پاشی است. او همچنین فیلمی با عنوان “زنان قربانی خشونت در جامعه را فراموش نکنیم” را در مورد اسید پاشی بر روی زنان ساخته است. برخی از عکس های او در درگیری کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ و عکسی که خانم نسرین ستوده در حالیکه دستبند به دست داشت را در مقابل ساختمان کانون وکلا به همراه همسرش نشان می داد، بسیار مورد توجه مطبوعات قرا گرفت. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

ابلاغیه صادره توسط شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.