•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت محمدرضا جلائی پور توسط نیروهای امنیتی

0
39

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، محمدرضا جلائی پور را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمدرضا جلائی پور، متولد: ۱۳۶۲، فرزند: حمیدرضا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به یکی از بندهای امنیتی زندان اوين منتقل شد.

حمیدرضا جلائی پور، با انتشار متنی در کانال تلگرام خود اعلام کرد:”امروز ساعت ۱۲:۳۰ محمدرضا جلائی پور در حالی که برای خرید از منزل به بیرون رفته بود توسط مأموران بازداشت شد. او ساعت ۳:۳۰ دقیقه از زندان اوین تماس کرفت و گفت در این زندان هستم.”

این فعال سیاسی، پیش از این هم در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه آزاد شده بود.‌

محمدرضا جلایی پور، دانشجوی مقطع دکترا در رشته  جامعه‌ شناسی دانشگاه آکسفورد و از جمله افراد فعال در انتخابات ۱۳۸۸ بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری مورد اشاره تاکنون حداقل ۴ بار دیگر بازداشت شده است.

همچنین، حمیدرضا جلایی پور، پدر محمدرضا جلایی پور نیز استاد دانشگاه تهران و عضو حزب اتحاد از جمله شخصیت های اصلاح طلب شناخته شده در ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.