•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت رضا شریفه، فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی

0
33

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان، رضا شریفه، فعال کارگری را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، رضا شریفه، فعال کارگری، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت رضا شریفه در حالی صورت گرفته که وی به ویروس کرونا مبتلا و در وضعیت جسمانی نامناسبی بسر می برد.‌
همچنین، ماموران امنیتی علیرغم ابتلا وی به این کرونا، این فعال کارگری را بازداشت کردند.‌

ممانعت از انجام فعالیتهای کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است.

ممانعت از امکان دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.