سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت ساعد موچشی توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات شهر سنندج مرکز استان کردستان، ساعد موچشی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، ساعد موچشی، فعال محیط زیست و از اعضای جمعیت کردستان سبز، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر سنندج بازداشت شد.

براساس این گزارش، ساعد موچشی پس از بازداشت جهت تشکیل پرونده و تحقیقات مقدماتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد.

این فعال محیط زیست، در تماسی کوتاه با خانواده خود، خبر بازداشت و محل نگهداری از وی را اعلام کرد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلایل بازداشت و مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات منتسب شده به ساعد موچشی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.